V drugem 6-mesečju smo na podlagi izpostavljene problematike možnosti nadomeščanja N iz mineralnih gnojil s pomočjo integracije dosevkov za ozelenitev tal v njivski kolobar, ki so jo izpostavila v projekt vključena KMG, izvedli kontrolo rasti dosevkov. Na vseh lokacijah izvedbe praktičnih preizkusov smo pred prezimitvijo in po njej ter pred zaoravanjem prezimnih dosevkov odvzeli vzorce tal za osnovno (Al) analizo in za določitev mineralnega N v tleh (Nmin – količine NO3- in NH4+).
Hkrati s vzorčenjem tal so terminsko potekala tudi vzorčenja rastlinskega materiala prezimnih dosevkov. Le ti so bili ob koncu vegetacijskega obdobja zaradi zamikov predvidenih rokov setve (na nekaterih rastiščih so zaradi izrazitih sušnih razmer (JGZ Rinka, KMG Kopač in Kuhar) v avgustu 2022 zamaknili setve dosevkov za 7 dni, na KMG Medved pa zaradi moče za približno 10 dni. Posledično so bili tudi 2. roki setve dosevkov zamaknjeni, vendar še vedno izvedeni v priporočenih terminih setve za prezimne dosevke.) v različnih razvojnih stadijih. Vzorce smo odvzeli z namenom določitve skupnega hektarskega pridelka in določitve akumuliranih hranil (predvsem N) v nadzemni masi in masi korenin posameznih prezimnih dosevkov. Količine pa so potrebne za izračun simbiotsko vezanega N s prezimnim dosevkom, metuljnico (inkarnatka).
Temu je po sledila setev koruze na konvencionalen način s predhodnim zaoravanjem dosevkov ali po predhodni minimalni obdelavi (mulčenje dosevka + podrahljač) na vseh v projekt vključenih KMG. Predviden termini setve so se na nekaterih rastiščih partnerskih KMG zaradi izrazito nizkih temperatur in obilice padavin v marcu, aprilu in maju 2023 zamaknili za več kot 14 dni, vendar so bili še vedno izvedeni v priporočenih terminih za setev koruze.
Konec drugega 6-mesečja tako že razpolagamo z delnimi rezultati integracije dosevkov za ozelenitev tal v njivski kolobar, in sicer s količino nadzemne mase pridelka pred prezimitvijo in pred zaoravanjem, vsebnostjo mineralnega N v tleh pred zimo in pred zaoravanjem dosevkov. Na podlagi slednjih smo oz. še bomo pripravili izračune celokupnega N (dlni rezultat je tudi količina simbiotsko vezanega N z metuljnico) s katerim razpolagamo pred setvijo glavne poljščine (koruze) in preverili uspešnost njene rasti ob zmanjšanem gnojenju (za polovico) ali brez dodanih N iz mineralnih gnojil.